Co to jest Blogger?

Blogger to system blogowy bezpłatnie udostępniany przez Google.

Jest bardzo funkcjonalny a jednoczesnie stosunkowo prosty. Nie wymaga zakupu własnego serwera, nie wymaga zakupu własnej domeny (gdy jednak mamy domenę możemy ją przypisać do zrobionego w bloggerze serwisu). Założone na bloggerze strony nie wyświetlają żadnych reklam.

Słysząc system blogowy sądzimy czasem, że służyć on musi wyłacznie do prowadzenia blogów. Do tego został blogger stworzony, ale wykorzystać go można to stworzenia stronki jakiegoś wydarzenia [przykład], prezentacji czegoś [przykład] albo komunikacji z jakąś grupą [przykład]. Można w tym systemie prowadzić proste serwisy parafialne, wspólnot czy stowarzyszeń.

Można także - i o to mi najbardziej chodzi - w tym systemie prowadzić swój blog ekspercki. Co to jest blog ekspercki zobaczysz w kolejnej zakładce.

Inny system blogowy WordPress daje więcej lepszych rozwiązań, ale wymaga własnego serwera - co w praktyce kosztuje. Istnieje co prawda możliwość utrzymywania WordPressa na serwerach WordPressa, ale takie serwisy pozbawione są możliwości umieszczania własnych kodów html i java script. W praktyce uniemożliwia to na przykład umieszczenie formularza zapisu na newsletter.