poniedziałek, 14 lutego 2011

Jak poprawić link w Bloggerze?

Nauczę cię koniecznego poprawiania linków w Bloggerze.

Link w Bloggerze wstawia się bardzo łatwo. System sam rozpozna, że ma do czynienia z adresem internetowym (albo poczty e-mail) i zamieni go w klikalny link. Ważne by poprzedzić to oznaczeniem: http://

Jest tylko pewien problem. Klikając w taki link przeładowujemy stronę - znika strona z linkiem i pojawia się strona do którego link prowadził. Chcielibyśmy często inaczej, by nowa strona otwierała się w nowym oknie przeglądarki. Do tego konieczna jest ręczna ingerencja w kod strony.

Tu mamy link do strony  http://katecheza.natan.pl/ zrobiony "normalnie"

Gdy klikniemy w edytorze zakładkę "Edytuj kod HTML


to kod naszego linku będzie miał następującą postać:
<a href="http://katecheza.natan.pl/">http://katecheza.natan.pl/</a>

kod zbudowany jest ze znacznika otwierającego: <a href="http://jakisadres">
znacznika zamykającego: </a>
a to co jest pomiędzy jest tym, co dla czytelnika pojawia się jako klikalny link. W naszym przypadku jest to adres, ale może to być dowolny tekst - na przykład serwis Natan. W tym przypadku kod będzie wyglądał tak: <a href="http://katecheza.natan.pl/">serwis Natan</a>

Do edycji tworzenia i edycji linków mamy narzędzie:Niestety jest ono dość proste i nie zawiera wielu potrzebnych funkcji, w tym tego co nas interesuje - zmuszenia przeglądarki, by linkowana strona otworzyła się w nowym oknie.

Zrobimy to sami. Musimy kod linka uzupełnić o fragment zaznaczony niżej na czerwono:
<a href="http://katecheza.natan.pl/" target="_blank">http://katecheza.natan.pl/</a>

W działaniu wygląda to tak: http://katecheza.natan.pl/

UWAGA! Parametr target="_blank" musi dokładnie tak wyglądać. Jakakolwiek zmiana (target=_blank", target="_bank", target="_blank, target= "_blank", target="blank") nie będzie działać. W kodzie html liczy się każda literka, każdy znaczek i każda spacja (zwłaszcza jak jest wstawiona tam, gdzie jej nie ma).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz